חדשות האתר

  • ברוכים הבאים לאתר המרכז הישראלי לאשראי הנותן מענה מומחים מקצועי ואיכותי לכל נושאי האשראי
  • אנו רואים לנכון להוביל את מדינת ישראל בפתרונות יצירתיים לחברות ועסקים הזקוקים להבראה
  • אנו מפעילים שירות מענה לשאלות וייעוץ ללא תשלום

פתיחת חשבון בנק לחברה וכמה חשבונות בנק רצויים לחברה אחת

מרגישים חנוקים באשראי? רוצים לפתח את העסק?
צריכים מסגרת לניכיון צ'קים? רוצים סיוע במחזור המשכנתא?
לפרטים נוספים ומגוון אפשרויות גיוס האשראי
פנו אלינו ונשמח לשוב בהקדם
אני מעוניין לקבל חומר פרסומי ומידע מהמרכז הישראלי לאשראי
דף הבית / מאמרים / פתיחת חשבון בנק לחברה וכמה חשבונות בנק רצויים לחברה אחת?

פתיחת חשבון בנק לחברה וכמה חשבונות בנק רצויים לחברה אחת?

19/10/2011
Article Image

כותב המאמר: עידו לבני

חברה היא עסק רציני, לא עוסק זעיר או אדם עצמאי שמספק שירותים, חברה היא התאגדות עסקית משמעותית מבחינת בירוקרטיה, חובות, היבטי מיסוי, זכויות משפטיות וכן הלאה. לכן כל חברה צריכה להתנהל באופן רציני ובאמצעות חשבון בנק נפרד ועצמאי. פתיחת חשבון בנק לחברה הוא צעד בסיסי שמגיע לצד הסדרת העניינים הרשמיים מול רשויות המס, ביטוח לאומי, רואי חשבון, רשם החברות וכן הלאה. כמובן שלא רצוי לנהל את הנושאים הפיננסיים של חברה באמצעות חשבונות בנק פרטיים ובנוסף, חשבון הבנק הוא מרכיב מהותי בפעילות העסק – קבלת תקבולים, הוצאת תשלומים וכן הלאה. ישנם אפילו מצבים בהם לחברה יש אינטרס לפתוח כמה חשבונות בנק לחברה ולנהל את הפעילות דרך חשבונות  אלו בהתאם לצרכים ולהמלצות של אנשי מקצוע.

החשיבות של חשבון בנק עסקי נפרד

ניהול נפרד של הפעילות הבנקאית והפיננסית של חברות מתחייב מתוך ההגדרות של רישום חברות, אך קביעה זו נכונה גם לגבי כמעט כל סוג של עסק. רק ניהול נפרד מספק תמונת מצב ברורה, מיידית ונכונה של התוצאות העסקיות, חשבון בנק של חברה שמנוהל בנפרד מחשבונות פרטיים ואחרים מאפשר כלי יעיל במיוחד לניהול של תזרים מזומנים ולנהל את תפעול הפעילות העסקית בצורה מושכלת ונכונה כלכלית.

על מנת להכיר בהוצאות הנלוות (ובישראל מדובר על הוצאות שאינן מבוטלות כלל) של ניהול חשבון בנק - עמלות ועלויות שונות – רשויות המס של ישראל דורשות כי חשבון הבנק יוגדר כעסקי ואך ורק ככזה.

לפתוח חשבון בבנק אחר מזה של החשבון הפרטי

עבור כל בעל עסק ובהחלט גם בעלי חברות, המלצה בסיסית לגבי פתיחת חשבון בנק לחברה היא לא לפתוח את החשבון במסגרת אותו בנק בו מנוהל החשבון הפרטי, למרות שבאופן עקרוני זהו פיתרון נוח יותר. עבודה בהיבט הפרטי והעסקי מול אותו בנק יכולה ליצור מצבים בעייתיים של קושי בגיוס אשראי לעסק בגלל פעילות החשבון הפרטי או להיפך, האובליגו הבנקאי יחושב לעיתים כאחיד בין שני החשבונות ובאופן עקרוני רצוי לא לערב "שמחה בשמחה".

השגת והצגת מסמכים רלבנטיים לבנק

בעת תהליך פתיחת חשבון בנק לחברה על בעלי העסק להציג כמה מסמכים רשמיים הנדרשים על ידי הבנקים המסחריים לצורך פתיחת חשבונות עסקיים. חברות הן כאמור צורת התאגדות שונה מאשר עצמאים או עסקים זעירים (עוסק מורשה למשל), לכן יש לאשר כי אכן קיימת חברה כזו באופן רשמי ושבעליה הוא אכן בעליה ורשאי לבצע פעולות והחלטות פיננסיות לגביה. יש להציג לבנק בעת פתיחת חשבון בנק לחברה מסמכים רשמיים חתומים על ידי רואה חשבון או עורך דין ואלו כוללים את תקנון החברה ואת תעודת הרישום שלה מול רשויות המדינה (רשם החברות), כמו כן, יש להשיג ולהציג לבנק אישור רו"ח או עו"ד לגבי זכות החתימה בחברה – קרי, שהבעלים או פותח החשבון הוא אכן הגורם שזכאי להחליט החלטות לגבי החשבון.

באופן בסיסי, מסמכים אלו חתומים ומלאים כדין הם מה שנחוץ כדי לפתוח חשבון בנק לחברה, הבנק יפתח את החשבון ומורשי החתימה שהוגדרו יהיו אחראים לו. יש לציין כי עמלות ניהול החשבון עבור חשבונות בנק עסקיים גבוהות מחשבונות פרטיים ויש להיערך לכך ואף לדון בכך עם הבנק באמצעות מיקוח והשוואת השירותים/מחירים מול בנקים אחרים.

כמה חשבונות בנק חברה צריכה?

חברות קטנות ופשוטות יחסית יכולות להסתפק בפתיחה של חשבון בנק עסקי אחד לצרכי הפעילות השוטפת. יש חברות Off-Shore (רשומות מאוגדות בחו"ל) שפועלות על בסיס חשבונות רבים לצרכי מיסוי וניהול שוטף. ניתן לפתוח עוד חשבון בנק לחברה במקרים של נטילת הלוואות לצרכי ניהול נכון של ההחזרים לעומת הפעילות הפיננסית השוטפת, ניתן לפתוח חשבון בנק נפרד להפרדה פיננסית של פעילויות עסקיות שונות תחת אותה חברה. כדאי לבצע תהליכים אלו בסיוע רואה חשבון מנוסה.

*טיפ פתיחת חשבונות בנק לחברה:
חברות שחשבון הבנק שלהם מנוהל שנים רבות באותו הסניף ועם אותו מנהל הבנק, נוטות "לשכוח" את האפשרויות הפתוחות בפניהן בבנקים אחרים, לעיתים פתיחת חשבון בנק נוסף מאפשר לחברה "משחק" עם האובליגו בצורה נוחה יותר.